ΕΚΔΗΜΙΑ ΙΕΡΕΩΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΚΑΝΤΕΡΕ

Η Ιερά Μητρόπολη Καρπενησίου αναγγέλει την προς Κύριον εκδημία του μακαριστού ιερέως Δημητρίου Καντερέ.

Ο μακαριστός γεννήθηκε το 1926 στη Βίνιανη Ευρυτανίας. Αφού ολοκλήρωσε το Δημοτικό Σχολείο, εργάσθηκε ως κοινοτικός υπάλληλος (κλητήρας) από τις 24/11/1954-31/12/1977. Παντρεύτηκε με τη Μαρία Μητροπούλου, με την οποία απέκτησε δύο τέκνα. Ποθώντας την ιερωσύνη, άφησε τη θέση του κλητήρα και παρακολούθησε ειδική σχολή Ιερατικής Μορφώσεως στη Ναύπακτο. Χειροτονήθηκε διάκονος στις 22/11/1976 και πρεσβύτερος στις 21/11/1976 από το Μητροπολίτη Ναυπακτίας και Ευρυτανίας κυρό Δαμασκηνό. Στις 22/11/1976 διορίστηκε εφημέριος στον Ιερό Ναό Αγίων Αποστόλων Βίνιανης Ευρυτανίας. Διηκόνησε εκτός της ενορίας του και στις ενορίες: Αγίου Αθανασίου Μαραθέα, Αγίας Παρασκευής Κερασοχωρίου, Μεταμορφώσεως Σωτήρος Δάφνης και Κοιμήσεως Θεοτόκου Μαυρομάτας. Στις 1/11/2001 συνταξιοδοτήθηκε.

Ο Θεός ας αναπαύει την ψυχή του. Την ευχή του να έχουμε.

Εκ του Γραφείου Τύπου της Ιεράς Μητροπόλεως